AİLEİÇİ ŞİDDETE KARŞI DOVE PROJESİ

Hürriyet Gazetesi
5 Nisan 2009

Kadın ve Eğitim ve İstihdam Derneğince (KEİD) başlatılan “Dove” projesiyle sığınmaevlerinin hizmetleri geliştilecek.

Aile içi şiddetle mücadele için hazırlanan proje, şiddete maruz kalan kadınların barındıkları sığınmaevlerinin kapasitelerinin en etkin şekilde kullanılmasını, kadınlara burada gereken tüm hizmetlerin verilmesini amaçlıyor. Projeyle aile içi şiddete karşı hizmet veren kuruluşlar arasında uyum yaratılması, sürdürülebilir hizmet modelinin oluşturulmasında işbirliği içinde çalışılacak bir platform oluşturması planlanıyor.

Projeye göre, İŞ-KUR, sığınmaevlerinde kalan kadınlar için meslek kursları düzenleyecek. Ankara Üniversitesi Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği, kadınlara psikolojik destek verecek. Kadınların, boşanmalarından çocuklarının velayetini almaya kadar her türlü hukuki işlemini Ankara Barosu üstlenecek. Aile içi şiddetten zarar görmüş, örselenmiş çocukların unutulmadığı projede, anneleriyle sığınmaevlerinde yaşayan çocuklar, Gazi Üniversitesi Çocuk Koruma Merkezi’nde tedavi edilecek.

Ankara, Mersin ve Adana’daki sığınmaevlerinde uygulanacak projenin diğer sığınmaevleri için örnek olması planlanıyor. Hollanda Dışişleri Bakanlığınca desteklenecek proje, üç yıl sürecek.

Haberin Devamını okumak için tıklayınız