Ergenlerde Kaygı Ve Müdahale Programları (11 Mayıs 09.00 – 14.00)

Etkinlikle İlgili Resmi Yazı  Aşağıdaki Görseldedir.

 

Etkinlik  İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsü Akıngüç Oditoryum Sahnesi ve Sanat Merkezinde gerçekleşecektir.

Program Akışı (09.00-14.00)

09.00- 10.00 Açılış Konuşmaları

10.00 – 10.30  Anne Babaların Ergen Evlatlarına Dair Kaygılarını Ele Almak – Dr. Öğr. Üyesi Şebnem GÜNAY

10.30 –  12.00 Ergenlerde Kaygı İçin Yaşama Dair Süper Beceriler – Prof .Dr. Cecilia ESSAU

12.00 – 12.30 Cofffe Break

12.30 – 14.00 Ergenlerde Kaygının Nöropsikolojik Açıklaması ve Mindfulness Becerileri – Doç.Dr. Bilge UZUN

 

Başvuru Formu İçin Lütfen Tıklayınız.

Prof. Dr. Cecilia Essau Kimdir?

Roehampton Universitesi (Londra, Birleşik Krallık) Psikoloji bölümü profesorü ve Çocuk ve Ergen İyilik Hali araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kurucu yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ana dili Malezya dili olan Prof. Essau, İngilizce, Almanca ve Haiti dillerini ileri düzeyde kullanmaktaır.

Prof. Essau ilk öğretimini Malezyada tamamladıktan sonra Kanada’ya eğitim amaçlı olarak gönderilmiştir. Ontario Hilcrest Lisesi’nde lise eğitiminini tamamladıktan sonra, lisans ve yüksek lisans  derecelerini Kanada Lakehead Üniversitesi Psikoloji Bölümünden almıştır. Doktora derecesini Almanya Bremen Üniversitesi’nden Çocuk ve Ergenlerde Kaygı ve Depresyon konulu tezi ile almıştır.

Akademik kariyerine 1984 yılında Lakehead Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak başlayan Prof. Essau, 1993 yılında Bremen Universitesinde Yardımcı Docent ünvanı almıştır. 2000 yılında Westfälische Wilhelms-University of Münster’de Docent ünvanı alan Prof. Essau, Braunschweig Technical Üniversitesine Profesor olarak atanmıştır. 2004 yılından itibaren Gelişimsel Psikopataloji alanında Roehampton Üniversitesi Psikoloji bölümünde professor olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Çocuk ve ergenler üzerinde onlarca çalışmaları kitap ve kitap bölümleri olan Prof. Essau, Amerikan Psikoloklar Derneği (American Psychology Association, APA) tarafından yayımlanan DSM-IV tanı kriterleri kitabının Çocuklarda Kaygı bölümü yazarıdır.

Mc Artur Derneği, Alman Araştırma Kurumu, Alman DAAD Bilimsel Değişim Programı, Almanya Eğitim Bakanlığı, Macar Burs Kurulu, Büyük Britanya-Sasakawa Vakfı, İngiliz-Japon Bilim Derneği, William Sendromu Derneği Daiwa Anglo-Japon Derneği, Avrupa Komisyonu Adalet Müdürlüğü gibi sayısız kurumdan araştırma bursu almıştır.

Prof. Cecilia Essau, ayrıca, Filipinler, Avustralya, Malezya, İspanya, ve Avusturya’da burslu misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Bunun yanı sıra Prof. Essau, Alman DAAD değişim progframı ile Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesi’nde; Bremen Üniversitesi desteği ile Stanford Üniversitesi (ABD)’nde, Alman DAAD Bilimsel Değişim Programı desteği ile Opolo Üniversitesi (Polonya)’nde,  Schneider-Sasakawa Japon Derneği desteği ile Weseda Üniversitesi (Japonya)’nde, Lusofana Üniversitesi desteği ile Portekizde, Alman DAAD Bilimsel Araştırma Değişim Programı desteği ile Hong Kong Üniversitesi (Çin)’nde, aynı bursla Debrecen Üniversitesi (Macaristan)’nde, Büyük Britanya Konseyi desteği ile Hokkaido Üniversitesi (Japonya)’nde ve aynı destekle İbadan Ünivesitesi (Nijerya)’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunuştur.

Ayrıntılı özgeçmişi ekte sunulan Prof. Dr. Cecilia Essau halen onlarca dergide yayın editörlüğü yapmaktadır.

Halen sayısız proje ve kurumlara bilimsel destek veren ve onlarca lisans üstü tez yöneten Prof. Dr. Cecilia Essau’nun, üniversitemiz ğsikoloji ve psikolojik danışma ve rehberlik bölümlerine ders vermek ve çeşitli projeler yoluyla akademik çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda, Prof. Essau’nun 2015-2016 Akademik yılında üniversitemiz Eğitim Bilimleri Fakültesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümüne davet edilmesi bölümümüz tarafından uygun görülmektedir.

Prof. Essau’nun, üniversitemizde misafir öğretim üyesi olarak bulunacağı dönem(ler)de Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümümüze tam zamanlı bir öğretim üyesi kadar lisans dersleri vererek katkıda bulunacağı beklenmektedir. Psikoloji Bölümününde bölümümüz ile işbirliğine sıcak bakması durumunda, Peof Essau’nun Psikoloji bölümüne de katkılarını esirgemeyeceği düşünülmektedir. Okulumuza ve fakültemize vereceği akademik ders desteğinin yanı sıra, kendisinin bölümdeki öğretim üyeleri için araştırma işbirliği desteği sağlayacağı düşünülmektedir. Halen Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü öğretim üyelerimiz halen Prof. Essau önerilen bir proje üzerinde çalışmaktadır. Araştırma önerisi hazırlığı tamamlanmış olan bu projenin TUBİTAK desteğine başvurulması planlanmaktadır. Bu proje kapsamında başlatılacak olan çalışma Prof. Essau tarafından geliştirilmiş olan Çocuklarda Super Beceriler (Super Skills for Children) programının Türkçe’ye uyarlanmasını kapsamaktadır. Daha once İngiltere, Almanya, Portekiz ve Pakistanda uyarlama ve uygulama çalışmaları tamamlanmış olan bu programın ülkemizde pilot olarak belirlenecek Bahcesehir Kolejlerine uygulanması hedeflenmektedir. Bu program çerçevesinde araştırmacıların Bahçeşehir Kolejlerinde çalışan öğretmenlere çeşitli eğitimler vermesi planlanmaktadır. Bu yolla, okullarımızda yürütülen PDR programlarının gözden geçirilmesi, çeşitli okul çalışanlarına ve velilere bu yönde eğitim desteği verilmesi de hedeflenmektedir.