EĞİTİMLER

Türk PDR Derneği İstanbul Şubesinden “psikososyal müdahalede bilgi yenileme-tazeleme eğitimi” 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazası nedeniyle uzmanları aracılığıyla gerçekleştireceği psikososyal destek çalışmalarını; üyesi bulunduğu “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB)”bünyesinde yürütmektedir. Derneğimiz Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Filiz Bilge ve Manisa Şube Başkanımız Sayın Zehra Doğruoğlu’nun da katıldığı planlama ve koordinasyon toplantıları sonucunda havuzda oluşturulacak olan gönüllü alan uzmanları ihtiyaç halinde APHB ye bildirilecektir.

Psikososyal destek çalışmaları için, talep edildiğinde sahaya yönlendirebilmek için Genel Merkez bünyesinde havuz oluşturma çalışmalarına devam edilmektedir. Türk PDR Derneği İstanbul Şubesi olarak bu havuzda yer almak isteyen ve daha önce psikososyal müdahale eğitimi almış, saha deneyimi olan meslektaşlara yönelik Prof. Dr. Ümran Korkmazlar tarafından bir bilgi yenileme-tazeleme eğitimi düzenlenmiştir.

Türk PDR Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve katılımcı sayısının 30 kişi ile sınırlı olacağı bu eğitimin program ekte yer almaktadır. Katılımcı sayısının sınırlılığından dolayı meslektaşların aşağıda yer alan katılım formunu doldurularak turkpdristanbul@gmail.com adresine iletmelerini rica ediyoruz.

Program

Konu : ” Aile ve Çocuklarla Psikososyal Destek Çalışmaları – Bilgilerin Tazelenmesi”

Uzman : Prof. Dr. Ümran Korkmazlar

Tarih : 28 Mayıs 2014 Çarşamba

Saat : 15. 00-19.00 Arası

Yer : MEF Okulları, Konferans salonu

Başvuru Son T. : 26 Mayıs 2014 Pazartesi

İletişim

Nilgün Aktaş

Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkan Yardımcısı &

MEF Okulları Rehberlik Birim Müdürü

aktasn@mef.k12.tr

T. 0212 287 69 00 (Dahili. 1234-1411-1412)

T. 0532 134 53 96 (Türk PDR Derneği İstanbul Şube)

ÇÖZÜM ODAKLI KISA DANIŞMANLIK YAKLAŞIMI

(SOLUTION FOCUSED COUNSELING AT SCHOOLS)

Bu model, problemin kendisinden çok çözüme odaklanan sistematik bir yaklaşım sunar. Danışanın güçlü yönleri üzerine yoğunlaşır. Çözüm, danışanın kendinden kaynak alır, bu durum danışanın öz güveni üzerinde de olumlu bir etki yaratır. Kişinin şu ana kadar hiç denemediği ve yapamadığı ile değil, geçmişteki başarıları ile ilgilenir, danışan sorunların daha baş edilebilir olduğu dönemleri hatırlaması konusunda cesaretlendirilir. Var olan sorunu ortadan kaldırmayı amaçlamak yerine olumlu olan şeyleri yaratmayı ve artırmayı amaçlar.

Eğitimin İçeriği:

Çözüm Odaklı Danışmanlığın temel prensipleri

Sistem yaklaşımı kapsamında Çözüm Odaklı Danışmanlık

Çözüm Odaklı Danışmanlık süreci: ilişki kurma, problemi dinleme, yeniden çerçeveleme, övgü, istisnaları belirleme, amaç belirleme, mucize sorular, derecelendirme, çözüm geliştirme, mesaj yazma, değişimi fark etme

Çözüm Odaklı Danışmanlık stratejileri; soru örnekleri

Okullarda Çözüm Odaklı Yaklaşım uygulamaları; bireysel, küçük grup ve sınıf ortamı örnekleri, ailelerle çözüm odaklı yaklaşım

Dr. Nevin DÖLEK (Eğitimci)

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden lisans, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nden yüksek lisans derecelerini almıştır. Doktorasını Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde “Çocuklar Arasında Zorbaca Davranışlar” konulu tez çalışması ile tamamlamıştır. BAKIŞ Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu ve yöneticilerindendir. Aile ve Çift Terapisti olarak çalışmaktadır. Ana babalar, öğretmenler, yöneticiler ve gençlere çeşitli konularda seminerler, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünde dışarıdan sözleşmeli yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. YÖRET, Türk Psikologlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği üyesidir. Uluslararası okul Psikologları Derneği (ISPA)’nin yönetim kurulunda kongre koordinatörlüğü ve Uluslararası Kriz Müdahale Komitesi başkanlığı yapmaktadır. Çeşitli kitap ve dergilerde okul psikolojisi, çocuk gelişimi ve gençler üzerine makaleleri yayımlanmış olan Nevin Dölek, aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Merkezi’ne danışmanlık desteği sağlamaktadır.

 

PASS Bilişsel Müdahale Programı Eğitimi / Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin*

 

TÜRK Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi olarak, Psikolojik Danışmanların Eğitim Yolculuğu Etkinlikleri kapsamında üyelerimize ve PDR uzmanlarına yönelik, öğrenme ve öğrenme sorunlarına yeni bir bilişsel yaklaşım getiren ve bireysel eğitime gereksinimi olan çocukların desteklenmesini amaçlayan “PASS Bilişsel Müdahele Programı” konulu iki günlük bir eğitim gerçekleştirilecektir.

Okul ortamında çalışan meslektaşlarımızın öğrenme performansı düşük öğrencilere yönelik programın amacı;

Bireyin öğrenme performansını etkileyen olumlu ya da olumsuz bireysel farklılıkları oluşturan değişkenlerin tanımlanması bireysel eğitimin programlanması çalışmalarına yol gösterici olacaktır. Bu çalışma ve etkinlik örnekleri; üstün yetenekli, zihinsel engelli, özel öğrenme güçlüğü, travmatik beyin hasarı ve ciddi duygusal güçlükleri olan çocuklarla yapılacak bireysel eğitim çalışmalarının programlanmasına ışık tutacaktır.

Bu program derneğimiz üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin* tarafından yürütülecektir.