Objektif (Çocuk) Testler Eğitimi 7-8 Nisan

Eğitimin Adı: Objektif Çocuk Testleri Eğitimi

Eğitimin İçeriği:

  1. Porteous Labirentleri Testi: D.Porteus tarafından geliştirilmiş olan Porteus Labirentleri Testi Bağlan Torol tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentten oluşmaktadır.
  2. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: H. Hildreth, N.L. Griffits, ve M.Mc. Gauvran tarafından geliştirilmiş olan Metropolitian Okul Olgunluğu Testi Ayla Oktay tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-6 yaş arasındaki bireylere uygulanan kişinin ilkokula başlamak için hazır, verilen yönergeleri anlayan ve uygulamayı başarabilen durumda olup olmadığını belirleyebilmek için uygulanır.
  3. Okula Hazırlık Testi (OHT): 6 yaş 4 ay öncesinde anasınıfında zorlanma yaşayan ve ilkokula başlamasında tereddüt edilen çocukların temel bilgi ve becerilerini sınamaya yarar. Çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir.
  4. Peabody Resim Kelime Testi: Çocuğun dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir. Her kartta sekiz resmin bulunduğu önlü arkalı 50 karttan (100 Sayfadan) oluşmaktadır. Gelişim testidir ve 3-12 yaş arasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
  5. Gesell Gelişim Figürleri Testi: Bu test 3-7 yaş arasındaki gruba uygulanmaktadır. Daha çok ilkokul öncesi dönemde uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Kısa süreli görsel hafızayı değerlendirir. Buradan elde edilen sonuca bakılarak kabaca IQ seviyesi hakkında fikir verir.
  6. Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi: A. Bender tarafından geliştirilmiş olan Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Ayşe Yalın ve Oya Somer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-11 yaş arasındaki bireylere bireysel olarak uygulanır. Zekânın Görsel devinimsel motor algılamasında gerilik, bozulma, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır. 9 şekilden oluşmaktadır ve bu şekilleri kişinin çizmesi istenir. Görülen ve çizilen şekillerin her bir farklılığı farklı puanlandırılarak kişinin görsel algılama puanı hesaplanır.
  7. Good Enough – Harris Bir İnsan Çiz Testi: Çocuğun yaptığı resimler aracılığı ile çocuğun zihinsel gelişimini ölçmek için kullanılan bir performans testidir. Grup olarak da uygulanabilir. 4-12 yaş arasındaki bireylere uygulanır.
  8. Kent E-G-Y Testi: 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekâsını incelemek ve patolojiyi saptamak amacıyla uygulanır. Bilgiye ve dile dayanan bir testtir. Sözeldir, hız testi değildir.
  9. Frankfurter Dikkat Testi: 5-6 yaş arası çocuklara uygulanır. Elma ve armut resimlerinden oluşan görsel içerikli bir testidir. En fazla 90 saniyede bitirilmesi istenen test sonucunda çocuğun dikkat becerisine yönelik fikir verir.
  10. Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir.  Dil Bilişsel- İnce Motor- Kaba Motor- Sosyal Beceri Özbakım gelişimine yönelik değerlendirme yapılmaktadır. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişiden bilgi alınarak doldurulur.

 

Eğitimci:  Osman ERKAN

Psikolojik Danışman (Test Formatörü)

 

Tarih: 07 – 08 Nisan 2018

Yer: Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi

19 Mayıs mah. Büyükdere cad. Gümilcineli apt.  No:16/14 Şişli

Kimler katılabilir:

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Mezunları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 4. Sınıf Öğrencileri

Psikoloji  4. Sınıf Öğrencileri

Psikoloji Lisans Mezunları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Psikoloji TEZLİ Yüksek lisans Mezunları (Gelişim, Klinik, Sosyal, Endüstri )

NOT: Tezsiz Yüksek Lisans Mezunlarında PDR ve Psikoloji Lisans Mezuniyeti şartı aranacaktır.

NOT: Kabullerde Dernek üyelerimize öncelik verilecektir.

Sertifikasyon:  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi Onaylı Katılım Belgesi verilecektir.

Başvuru Formu İçin Tıklayınız.  

Eğitim Bedeli:

Türk PDR Derneği Asil üyesi: 335 TL
Türk PDR Derneği 4. SINIF Fahri üyesi: 225 TL
Üye Olmayan  PDR 4. Sınıf Öğrencisi: 275 TL
Üye olmayan PDR LİSANS/ TEZLİ YÜKSEK LİSANS mezun: 490 TL
Psikoloji Bölümü LİSANS Mezun: 490 TL
Psikoloji Bölümü TEZLİ YÜKSEK LİSANS Mezun:490 TL
Psikoloji Bölümü  lisans 4. Sınıf Öğrencisi: 275 TL

Banka bilgileri:

Eğitim bedelinin 100 tl ‘si ön kayıt bedeli olarak yatırılması gerekmektedir. Eğitim bedelinin geri kalanı eğitim günü yatırabilir. 

TEST MATERYALLERİ EĞİTİM BEDELİNİN İÇİNDEDİR.

Yapı Kredi Bankası, İstanbul – Ataşehir Şubesi (Şube Kodu : 752 ), Türk PDR Derneği Hesabı, 64968939 Numaralı hesabı, IBAN : TR600006701000000064968939 Numarasına yatırınız.

Lütfen Başvuru Formunu incelemeden Eğitim Bedeli yatırmayınız.

İletişim :

turkpdristanbul@gmail.com

0532 134 53 96 (Yasemin PETEK)

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi 19 Mayıs mah. Büyükdere cad. Gümilcineli apt. No:16/14 Şişli – İSTANBUL