ONLINE Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Eğitimi II

Eğitimin İçeriği: (9 TEST)

 1. Porteous Labirentleri Testi: D.Porteus tarafından geliştirilmiş olan Porteus Labirentleri Testi Bağlan Torol tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentten oluşmaktadır.
 2. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: H. Hildreth, N.L. Griffits, ve M.Mc. Gauvran tarafından geliştirilmiş olan Metropolitian Okul Olgunluğu Testi Ayla Oktay tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-6 yaş arasındaki bireylere uygulanan kişinin ilkokula başlamak için hazır, verilen yönergeleri anlayan ve uygulamayı başarabilen durumda olup olmadığını belirleyebilmek için uygulanır.
 3. Peabody Resim Kelime Testi: Çocuğun dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir. Her kartta sekiz resmin bulunduğu önlü arkalı 50 karttan (100 Sayfadan) oluşmaktadır. Gelişim testidir ve 3-12 yaş arasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
 4. Gesell Gelişim Figürleri Testi: Bu test 3-7 yaş arasındaki gruba uygulanmaktadır. Daha çok ilkokul öncesi dönemde uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Kısa süreli görsel hafızayı değerlendirir. Buradan elde edilen sonuca bakılarak kabaca IQ seviyesi hakkında fikir verir.
 5. Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi: A. Bender tarafından geliştirilmiş olan Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Ayşe Yalın ve Oya Somer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-11 yaş arasındaki bireylere bireysel olarak uygulanır. Zekânın Görsel devinimsel motor algılamasında gerilik, bozulma, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır. 9 şekilden oluşmaktadır ve bu şekilleri kişinin çizmesi istenir. Görülen ve çizilen şekillerin her bir farklılığı farklı puanlandırılarak kişinin görsel algılama puanı hesaplanır.
 6. Good Enough – Harris Bir İnsan Çiz Testi: Çocuğun yaptığı resimler aracılığı ile çocuğun zihinsel gelişimini ölçmek için kullanılan bir performans testidir. Grup olarak da uygulanabilir. 4-12 yaş arasındaki bireylere uygulanır.
 7. Kent E-G-Y Testi: 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekâsını incelemek ve patolojiyi saptamak amacıyla uygulanır. Bilgiye ve dile dayanan bir testtir. Sözeldir, hız testi değildir.
 8. Frankfurter Dikkat Testi: 5-6 yaş arası çocuklara uygulanır. Elma ve armut resimlerinden oluşan görsel içerikli bir testidir. En fazla 90 saniyede bitirilmesi istenen test sonucunda çocuğun dikkat becerisine yönelik fikir verir.
 9. Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir.  Dil Bilişsel- İnce Motor- Kaba Motor- Sosyal Beceri Özbakım gelişimine yönelik değerlendirme yapılmaktadır. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişiden bilgi alınarak doldurulur.

Eğitimci: Osman ERKAN

Psikolojik Danışman (Test Formatörü)

Tarih:

13-14-15 Mayıs 2020 (Çarşamba-Perşembe-Cuma)
20-21-22 Mayıs 2020 (Çarşamba-Perşembe-Cuma)
 
Saat: 15:00-18:00
 

Eğitim, iki hafta çarşamba, perşembe, cuma günleri 15.00-18.00 arasında planlanan üçer saatlik dersler şeklinde planlanmıştır. Adobe Connect programı kullanılcak olup programın kullanımı ve süreç hakkında tarafınıza adım adım bilgilendirme yapılacaktır.

 

Eğitim Program Akışı:

1. Hafta
Çarşamba Perşembe Cuma
 • Ölçme Araçları ve Zeka
 • Peabody Resim Kelime Testi
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Gessel Gelişim Figürleri Testi
2. Hafta
Çarşamba Perşembe Cuma
 • Porteous Labirentler Testi
 • Kent EGY Testi
 • Frankfurter Dikkat Testi
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE)
 • Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi
 • Vaka analizleri
 • Bitiş

 

 

 

* Test Materyallerinin dijital hali eğitim süresince tarafınıza verilecek olup söz konusu materyallerin çoğaltılması, dağıtımı ve kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm hakları Türk PDR Derneği İstanbul Şubesine aittir.
** Test materyallerinin bulunduğu test çantası ve eğitim notlarınızı salgın süreci geçtikten sonra şube ofisimize gelerek alabilir veya talebiniz üzerine kargo ile alıcı ödemeli tarafınıza gönderimi sağlanabilecektir.

 

Kimler katılabilir:

 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Mezunları ve 4 Sınıf Öğrencileri
 • Psikoloji Lisans Mezunları ve 4. Sınıf Öğrencileri
 • Psikolojik Danışmanlık  TEZLİ Yüksek Lisans Mezunları/Öğrencileri

NOT: Tezsiz Yüksek Lisans  ve Psikoloji Tezli Yüksek lisansı Mezunlarında/Öğrencilerinde  PDR ve Psikoloji Lisans Mezuniyeti şartı aranacaktır.

NOT: Kabullerde Dernek üyelerimize öncelik verilecektir.

Dernek üyelerimizin aidat borcunun olmaması gerekmektedir.

 
Bedel:
 
 • Türk PDR Derneği  Fahri üyesi (4. SINIF): 300TL
 • Türk PDR Derneği Asil üyesi: 400TL
 • Diğer Katılımcılar: 475TL
 

*** Eğitim bedeline 9 testin materyallerinin bulunduğu test çantası, eğitim notları ve dijital dokümanlar dahildir.

 

Sertifikasyon:  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi Onaylı Uygulayıcı belgesi verilecektir.

Belgeyi alabilmek için kursiyerlerin testleri uygulaması ve bunu raporlaştırarak derneğe teslim etmesi beklenmektedir.

 

Başvuru Formu – Banka bilgileri:

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Eğitim bedelinde ön kayıt ödemesi yoktur. Tutarın tamamının yatırılması gerekmektedir.

Eğitim başvuru  bedelinin yatırılmasından sonra başvuru kesinleşecektir. Sistem kontenjan dolduktan sonra kapanacaktır. Lütfen bedeli yatırmadan önce başvuru formunun hala açık olduğunu teyit ediniz.

En geç eğitime 2 gün kalaya kadar başvurunuzla ilgili geri dönüş maili atılacaktır. 

 

Hesap Bilgileri:

Yapı Kredi Bankası, İstanbul – Ataşehir Şubesi (Şube Kodu : 752 )

Alıcı Adı: Türk PDR Derneği

IBAN: TR600006701000000064968939

 

Lütfen Başvuru Formunu incelemeden bedeli yatırmayınız.

 

İletişim:

turkpdristanbul@gmail.com