Online Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Eğitimi VIII

Eğitimin İçeriği: (9 TEST)

 1. Porteous Labirentleri Testi: D.Porteus tarafından geliştirilmiş olan Porteus Labirentleri Testi Bağlan Torol tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentten oluşmaktadır.
 2. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: H. Hildreth, N.L. Griffits, ve M.Mc. Gauvran tarafından geliştirilmiş olan Metropolitian Okul Olgunluğu Testi Ayla Oktay tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-6 yaş arasındaki bireylere uygulanan kişinin ilkokula başlamak için hazır, verilen yönergeleri anlayan ve uygulamayı başarabilen durumda olup olmadığını belirleyebilmek için uygulanır.
 3. Peabody Resim Kelime Testi: Çocuğun dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir. Her kartta sekiz resmin bulunduğu önlü arkalı 50 karttan (100 Sayfadan) oluşmaktadır. Gelişim testidir ve 3-12 yaş arasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
 4. Gesell Gelişim Figürleri Testi: Bu test 3-7 yaş arasındaki gruba uygulanmaktadır. Daha çok ilkokul öncesi dönemde uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Kısa süreli görsel hafızayı değerlendirir. Buradan elde edilen sonuca bakılarak kabaca IQ seviyesi hakkında fikir verir.
 5. Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi: A. Bender tarafından geliştirilmiş olan Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Ayşe Yalın ve Oya Somer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-11 yaş arasındaki bireylere bireysel olarak uygulanır. Zekânın Görsel devinimsel motor algılamasında gerilik, bozulma, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır. 9 şekilden oluşmaktadır ve bu şekilleri kişinin çizmesi istenir. Görülen ve çizilen şekillerin her bir farklılığı farklı puanlandırılarak kişinin görsel algılama puanı hesaplanır.
 6. Good Enough – Harris Bir İnsan Çiz Testi: Çocuğun yaptığı resimler aracılığı ile çocuğun zihinsel gelişimini ölçmek için kullanılan bir performans testidir. Grup olarak da uygulanabilir. 4-12 yaş arasındaki bireylere uygulanır.
 7. Kent E-G-Y Testi: 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekâsını incelemek ve patolojiyi saptamak amacıyla uygulanır. Bilgiye ve dile dayanan bir testtir. Sözeldir, hız testi değildir.
 8. Frankfurter Dikkat Testi: 5-6 yaş arası çocuklara uygulanır. Elma ve armut resimlerinden oluşan görsel içerikli bir testidir. En fazla 90 saniyede bitirilmesi istenen test sonucunda çocuğun dikkat becerisine yönelik fikir verir.
 9. Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir.  Dil Bilişsel- İnce Motor- Kaba Motor- Sosyal Beceri Özbakım gelişimine yönelik değerlendirme yapılmaktadır. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişiden bilgi alınarak doldurulur.

 

Eğitimci: Osman ERKAN, Psikolojik Danışman (Test Formatörü)

Tarih: 28-29-30 Mayıs 2021 (Cuma-Cumartesi-Pazar)

Saat: Cuma 17:00-20:00, Cumartesi ve Pazar 10:00-18:00

Eğitim pandamı nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek ve eğitimde Zoom programı kullanılcaktır.

 

Eğitim Program Akışı:

Cuma Cumartesi Pazar
 • Ölçme Araçları ve Zeka
 • Peabody Resim Kelime Testi
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Gessel Gelişim Figürleri Testi
 • Porteous Labirentler Testi
 • Kent EGY Testi
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE)
 • Frankfurter Dikkat Testi
 • Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi
 • Vaka analizleri ve bitiş

 

* Test Materyallerinin dijital hali eğitim süresince tarafınıza verilecek olup söz konusu materyallerin çoğaltılması, dağıtımı ve kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm hakları Türk PDR Derneği İstanbul Şubesine aittir.
** Test materyallerinin bulunduğu test kiti ve eğitim notlarınızı salgın süreci geçtikten sonra şube ofisimize gelerek alabilir veya talep üzerine eğitimden önce kargo ile alıcı ödemeli tarafınıza gönderimi sağlanabilecektir.

 

Kimler katılabilir:

 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Lisans Mezunları
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek Lisans Öğrencileri ve Mezunları
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Doktora Öğrencileri ve Mezunları
 
Eğitim Bedeli:
 
 • Türk PDR Derneği Fahri üyesi (3. ve 4. Sınıf): 325 TL
 • Türk PDR Derneği PDÖK Temsilcisi (3. ve 4. SINIF): 277 TL
 • Türk PDR Derneği Asil üyesi: 450 TL
 • Diğer Katılımcılar: 525 TL
 

*** Eğitim bedeline 9 testin materyallerinin bulunduğu test kiti, eğitim notları ve dijital dokümanlar dahildir.

 

Sertifikasyon:  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi Onaylı ve Genel Merkez akrediteli Uygulayıcı belgesi verilecektir.

Belgeyi alabilmek için kursiyerlerin eğitim sonrası verilecek süre içinde testleri uygulaması ve bunu raporlaştırarak derneğe teslim etmesi gerekmektedir.

 

Başvuru Formu – Banka bilgileri:

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Eğitim bedelinde ön kayıt ödemesi yoktur. Tutarın tamamının yatırılması gerekmektedir.

Eğitim başvuru  bedelinin yatırılmasından sonra başvuru kesinleşecektir. Sistem kontenjan dolduktan sonra otomatik olarak kapanacaktır. Lütfen bedeli yatırmadan önce başvuru formunun hala açık olduğunu teyit ediniz.

 

Hesap Bilgileri:

Yapı Kredi Bankası, İstanbul – Ataşehir Şubesi (Şube Kodu : 752 )

Alıcı Adı: Türk PDR Derneği

IBAN: TR600006701000000064968939

 

Lütfen Başvuru Formunu incelemeden bedeli yatırmayınız.

 

İletişim:

turkpdristanbul@gmail.com