PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ÜYELERİMİZE, MESLEKTAŞLARIMIZA VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

 Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yönetmeliğin doğru olduğu ancak henüz imzaya sunulmadığı bilgisine ulaşmış bulunmaktayız. Üzülerek ifade etmek isteriz ki bu yönetmeliğin bir önceki duyurumuzda sözü edilen değişiklikleri içerdiği öğrenilmiştir.

Meslektaşlarımız tarafından anımsanacağı üzere 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Özel Eğitim ile Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri yönetmeliklerinin birleştirilmesi konusunda bir çalışma başlatılmıştı. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Merkez tarafından bununla ilgili olarak görüşmeler yapılmış ve yönetmeliklerin birleştirilmesinin doğru olmadığı anlatılmaya çalışılmıştı. Son olarak da 7 Mayıs 2014 tarihinde ülke çapında Genel Merkez, Şubelerimizin olduğu iller ve diğer illerde basın açıklamaları yapılmıştı. Bunun ardından Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI her iki disiplinin temsilcilerinin önerilerini dikkate alarak bir çalıştay düzenlemişti. Bu çalıştayda daha önce olduğu gibi yönetmeliklerin ayrı ayrı ele alınması sonucu ortaya çıkmış ve kendilerinden yönetmeliklerin değişen koşullara ve ihtiyaçlara bağlı olarak güncellenmesi için yapılacak çalışmaların tüm paydaşları içerecek şekilde olması talep edilmişti.

Süreç ilerlerken Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile kurulan iletişimlerde diğer önemli konuların yanı sıra yönetmelik üzerinde de durulmuş ve aynı önerimiz tekrarlanmıştır. Ancak herhangi bir çalışma yapılamamıştır. Bu sürede Milli Eğitim Bakanımız Sayın Dr. İsmet YILMAZ’la yaptığımız görüşmede Derneğimizin bir yönetmelik hazırlığı yaptığı kendisine iletilmiştir.

Geçtiğimiz hafta ve içinde bulunduğumuz günlerde yönetmelikle ilgili girişimlerde bulunan, görüşlerini paylaşan ve desteklerini veren Sayın Deniz DEPBOYLU’ya, tüm Şube Yönetim Kurullarımıza, üyelerimize, meslektaşlarımıza, öğrencilerimize, velilerimize çok teşekkür ederiz. Bir önceki açıklamamız web sayfamızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan rekor sayıda okundu ve paylaşıldı. BİMER’e sayısız dilekçe yazıldı. Sivil toplum kuruluşları tarafından desteklerini sunan açıklamalar yapıldı. Desteğinize binlerce teşekkürler.

Yine bu süre içinde bilgi kirliliği de yaşandı ne yazık ki. Sahte hesaplardan yapılan açıklamalar, BİMER’den verilen cevapmış gibi algılanacak şekilde oluşturulmuş metinler vb. ile karşılaşıldı. Bu sahte metinde Derneğimiz ve Samsun Şube Başkanımız Sayın Oğuz ÖZAT’ın ismi geçmektedir. Metinde “yönetmelik geri çekilmiştir” şeklinde kamuoyunu yanıltıcı ifadeler kullanılmaktadır. Değerli üyelerimizden, meslektaşlarımızdan, öğrencilerimizden ve kamuoyundan bu açıklamalara itibar etmemelerini, bunları yapanlar hakkında yasal işlemlerin başlatılacağını saygılarımızla duyururuz.

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

Genel Merkez Yönetim Kurulu