REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR ‘MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM’ DİYOR

Hürriyet Eğitim – HurriyetEgitim.com
20 Mayıs 2011
2011 öğretmen atamalarında, rehber öğretmen kadrosuna felsefe ve sosyoloji mezunlarının da atanacağının duyurulması, alan öğretmenleri ve bölüm öğrencilerinin tepkisini çekti.

Geçtiğimiz hafta yürütmenin durdurulması için Danıştay’da dava açan rehber öğretmenler, 23 Mayıs Pazartesi günü de Ankara’da bir basın açıklaması yapacak. Amaç kararın geri alınmasını sağlamak. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Alpaslan Dartan ise, bu karardan en fazla zararı ilköğretim ve lise öğrencilerinin göreceğini söylüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Müdürlüğü internet sitesinde bir açıklama yaparak, 2011 Haziran öğretmen atamalarında, rehber öğretmen kadrosuna felsefe ve sosyoloji mezunlarının da (sadece bu yıl için) atanacağını duyurdu. Açıklamada şöyle söylendi: “2011 yılı atama dönemlerine mahsus olmak üzere aynı kararın Felsefe alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların da bu alan öğretmenliğine atanmaları…” Ancak bu açıklama bu bölümlerden mezun olacak öğrencilerle, uzmanların huzurunu kaçırdı. Çünkü, sosyoloji ve felsefe bölümü mezunları 4 yıl boyunca psikoloji üzerine tek bir ders almıyor.

Bu nedenle önce 18 Mayıs Çarşamba günü, Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencileri İzmir Konak’ta bir araya gelerek eylem yaptı. Ardından Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ve bu alanda çalışanlar Danıştay 12’nci Dairesi’ne yürütmenin durdurulması için dava açtı. 23 Mayıs Pazartesi günü de, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği organizatörlüğünde Ankara’da basın açıklaması yapacaklar. Açıklamaya bölüm öğrencileri, akademisyenler ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğretmenleri katılacak. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile de, randevu alabilmeleri durumunda, görüşerek, kararın geri çekilmesini isteyecekler. Saat 14.00’te Milli Eğitim Bakanlığı Atatürk Heykeli önünde yapılacak basın açıklamasının başlığı ise, “Mesleğimize Sahip Çıkalım”.

“Psikoloji üzerine tek ders almıyorlar”

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Alpaslan Dartan, bu kararın özellikle ilköğretim ve lise öğrencilerine zarar vereceğini savunarak, şunları söylüyor: “2009’da Talim Terbiye Kurulu’nun çıkardığı yasada ‘Okullardaki Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık servislerinde alan uzmanı olan, yani üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) ve Eğitimde Psikolojik Hizmetler bölümlerinden mezun olan kişilerin görevlendirileceğini belirtiyor. Hatta bu bölümlerde uygulanan 4 yıllık eğitim süresinin yeterli olmadığı ve 5 yıl eğitim verilmesi gerektiği yönünde bir tavsiye kararı var Milli Eğitim Şurasının. Bu bölümden mezun olan öğrenciler de sadece 4 yılda aldıkları eğitimle yetinmiyorlar. Öğrencilik içinde stajlar yapıyorlar, kurslara gidiyorlar, değişik alanlarda eğitimler alıyorlar, para veriyorlar yani. Ama sizin yerinize sizin alanınızın dışında birileri geliyor ve öğretmen olarak atanıyor. Sosyoloji ve felsefe mezunları ise psikoloji üzerine tek ders almadan mezun oluyorlar. Hal böyleyken kendisiyle çelişki yaşıyor Milli Eğitim Bakanlığı.”

“En büyük zararı öğrenciler görecek”

Yüksek lisans ve master programları dışında PDR bölümlerinin her yıl 2 bin tane mezun verdiğini belirten Dartan, bu kararın hem sisteme hem de PDR eğitimi almış kişilere zarar verdiğini belirtiyor. Dartan’a göre en büyük zararı görecek taraf ise ilköğretim ve lise öğrencileri: “Burada en çok zarar gören öğrenciler. İlköğretim ve lise öğrencilerin sığındıkları bölge Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimleri. Siz bir öğrencinin yaşadığı duygu durumunu bilemezsiniz, bunun çeşitli nedenleri olabilir. Öğrencilerin bunu paylaşacağı yer sadece rehberlik öğretmenleridir.”

Dartan aynı zamanda, Danıştay’ın bu tür durumlarda kararı öne alma durumlarının olabildiğini de belirterek, “Danıştay’ın inceleme talebini öne çekmesini bekliyoruz” diyor.