TPDR-Der. İstanbul’dan YGS-2013 Öncesi Adaylara İyi Dilekler

Sevgili Üniversite Adayı Genç Arkadaşlarım

Kendinizi hem bireysel hem de mesleki olarak geliştirmek istiyorsunuz. Bunun için de öncelikli olarak, İyi bir üniversite öğrenimi almanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Sizlerin de bizzat sürecini yaşadığınız gibi, İyi bir üniversiteye gidişin yolu ülkemizde merkezi sınavlardan ve merkezi yerleştirmelerden geçiyor. Merkezi sınavların ilk aşaması olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) – 2013’e beş gününüz kaldı.

Bu öğretim yılı lise 12. Sınıfta olup, YGS-2013’e katılacak olanlarınızın çoğu, daha okullar açılmadan 13 Ağustos 2013’te üniversiteye hazırlık yapan dershanelere, etüt ve danışmanlık merkezlerine ya da özel öğretmenlerinize gitmeye başladınız. Gidemeyenleriniz de bu tarihlerden itibaren üniversite hazırlık kitapları almaya başladınız. Yazın en sıcak günlerinde, herkes tatil yapıyorken, sizler eksik konularınızı öğrenmeye, soru, test ve deneme sınavı çözmeye başladınız. Okullar açıldığında ise, hafta içi okullara gitmeye ve okul derslerine çalışmaya, hafta sonları bazen de hafta içi okul sonrası ise ya dershanelere, etüt ve danışmanlık merkezlerine, özel öğretmenlerinize ya da evlerinize giderek üniversiteye hazırlık yaptınız. Yaşamınızın en genç dönemlerinde böylesi bir sürecin, sizler için kolay olmadığını, yer yer bunaldığınızı ve bırakmak istediğinizi biliyoruz. Ancak, yaşamın her döneminde ve her alanında olduğu gibi, sizler de hedeflerinize ulaşmak için, çalışmanız, çabalamanız, uğraşmanız, didinmeniz ve ter dökmeniz gerektiğinin bilincindesiniz. Sınavlar bitip sonuçlar açıklandığında, istediği üniversitenin istediği bölümüne yerleştirilenlerden olmanızın, tüm sıkıntılarınızı, tüm yorgunluklarınızı yok edeceğini de biliyorsunuz.

Üniversiteye hazırlık işini ciddiye alanlarınızın endişelenmesine, üzülmesine ve hele hele morallerini bozmasına hiç gerek yok. Çalıştınız, çabaladınız, görev ve ödevlerinizi hakkıyla yaptınız. Sorumluluklarınız fazlasıyla yerine getirdiniz. Ödün vermeniz gerektiğinde, mutlu gelecek ve iyi hedefler için bir an bile tereddüt etmediniz. Sınava kalan şu beş günde de, sınav anında da bu gönül rahatlığı ile davranın ve kendinize haksızlık etmeyin. Ola ki, bazı günlerinizi, davranışlarınızı beğenmiyor olsanız bile, bunun muhasebesini şimdilik erteleyin. 25 Mart sabahı tüm bunları düşünmek, kendi fotoğrafınızı yeniden çekmek, LYS’nin de fotoğrafını tekrar masaya yatırmak, yani analizlerinizi, planlarınızı yapmak için çok zamanınız olacak. Şimdi, kendinizi görevini yapmış olmanın tatlı huzuruna bırakmalı, amansız bu yarışta, yaptıklarınızın karşılığını tam alabilmek için, yersiz endişelerden, abartılmış kaygılardan ve gereksiz kuruntulardan uzaklaşmalısınız.

15 Nisan 2013’te YGS-2013 ham puanlar açıklandığında, çalışanın, emek harcayanın, ter dökenin, meselesine sahip çıkanın bir kez daha kazandığına tanıklık ederek, yaşama ve yaşamın adaletine olan inancınızı tazelemiş olacaksınız.

Hepinize bol şans dileriz. Sevgilerimizle.

TPDR-Der. İst YK Adına Başkan

Uzm. PDR Alpaslan Dartan