Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi tarafından “PASS Müdahale Programı-PREP” Eğitimi Düzenlenecektir.

Değerli Meslektaşlarımız,

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi olarak, Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji, Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Sınıf Öğretmenliği vb. alanlarda çalışan uzmanlara yönelik, öğrenme ve öğrenme sorunlarına yeni bir bilişsel yaklaşım getiren ve özel eğitime gereksinimi olan çocukların bireysel olarak ve sınıf ortamında desteklenmesini amaçlayan;  “PASS Müdahale Programı-PREP” konulu iki günlük eğitim verilecektir.

Öğrencilerin bilişsel performansını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilen farklılıkların tanımlanması tüm eğitimsel çalışmalar için gereklidir. Bireyin öğrenme performansını etkileyen olumlu ya da olumsuz bireysel farklılıkların tanımlanması, özellikle özel eğitim çalışmalarının programlanmasında yol gösterici olacaktır. Bu amaçla; üstün yetenek, zihinsel engel, özel öğrenme güçlüğü, travmatik beyin hasarı ve ciddi duygusal güçlükleri olan çocuklarla yapılan çalışmalar vardır. Bu çalışmalar, öğrencilerle etkileşimde olan eğitimcilere ulaştırıldığında daha işlevsel olacaktır.

Öğrenmede yeni bilişsel yaklaşımlar ve bu yaklaşımlara dayanılarak geliştirilmiş olan bilişsel değerlendirme sisteminin tanıtımı hedeflenilmekte ve Nöropsikolojik temelli bir teori sunulmaktadır. Ayrıca öğrenmede etkin rolü olan bilişsel işlemler tanıtılmaktadır. Bu bilişsel işlemler;

Planlama, sorun çözme ve stratejik düşünme becerisi özellikle “Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği”nin tanımlanmasında “Planlama”ya dayalı bilişsel işlemlerin özellikleri.

Dikkat ve bileşenleri, öğrenmede etkin rolü olan bir diğer bilişsel işlem: Dikkat ve bileşenleri, dikkat eksikliğinin değerlendirilmesi.

Eşzamanlı bilişsel işlemler, Öğrenmede üst düzey düşünme becerileri için tanımlanan bilişsel işlem: Eşzamanlı bilişsel işlemler, bu bilişsel işlemin bileşenlerinin tanımlanması (uzamsal ilişkiler, anlama ve muhakeme).

Ardıl bilişsel işlemler, Hafızanın etkin kullanım alanı ile ilgili bilişsel işlem: Ardıl bilişsel işlemler olarak sıralanmaktadırlar.

Bu eğitim programı ile; bilişsel işlem alanlarında performans kaybı olan, özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan ve özel eğitime ihtiyacı olan çocukların (ADHD, Disleksi, Disgrafi, Diskalküli vb.) planlama ve stratejik düşünme becerileri ve dikkat performanslarını geliştirmeye yönelik çalışmalar ve etkinlik örnekleri, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların; akademik alanlardaki becerilerinin geliştirilmesi için; analojik ve analitik düşünme, yaratıcılık performanslarını geliştirmeye yönelik etkinlik önerileri sunularak, çocuklarla yapılacak bireysel eğitim çalışmalarının programlanmasına ışık tutacaktır.

Bu program derneğimiz üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin (*) tarafından yürütülecektir.

Program, İstanbul Bilgi Üniversitesinin değerli katkılarıyla gerçekleşmektedir.

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

 

Eğitimle ilgili ayrıntılı bilgiler:

Eğitimi Düzenleyen Kurum Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi
Yer İstanbul Bilgi Üniversitesi – Santral İstanbul/Eyüp
Tarih ve Saat 9 Şubat 2014  Pazar / 09.30-17.3016 Şubat 2014  Pazar / 09.30-17.30
Eğitim Süresi Toplam 16 akademik saat
Eğitimciler Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin
Eğitim Ücreti (**) PDR Üyesi: 250,00TLPDR Üyesi Olmayan: 350,00TL

(*) İstanbul Üniversitesi / Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi / Eğitim Bilimleri Bölümü/ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı

(**) Dernek üyesi olarak kayıt yaptırabilmek için 2013 yılı üyelik aidatının ödenmiş olması gerekmektedir.

 

Yemek+İkram

Eğitim süresince yapılacak yemek ve ikramlar İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından ücretsiz olarak karşılanacaktır.

Sertifika

Katılımcılara Türk PDR Derneği İstanbul Şubesi tarafından katılım belgesi verilecektir.

 

Kontenjan

Eğitim kontenjanı 30 kişi ile sınırlıdır.

Kayıt ve İletişim

GSM: 0532 134 53 96

Telefon: 0212 351 00 60/158-123 dh.

 

turkpdristanbul@gmail.com

Not. Kaydınızın gerçekleşmesi için lütfen ödeme yaptığınız bilgisini telefon ya da mail yolu ile bilgilendiriniz. 

Hesap Bilgileri

EFT & Havale
Yapı Kredi Bankası Kartal Çarşı Şubesi İstanbul

Şube Kodu: 244

Hesap Numarası: 64968939

IBAN: TR600006701000000064968939

 

TÜRK Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi İletişim Bilgileri:

www.turkpdristanbul.com

 

Email : turkpdristanbul@gmail.com

Twitter : https://twitter.com/#!/TRKPDRstanbul

Facebook : https://www.facebook.com/groups/turkpdristanbul/