ÜNİVERSİTE ADAYLARI SIKIN DİŞİNİZİ AZ KALDI

Yılgınlıklarınızı, yorgunluklarınızı var çok iyi anlıyorum. Ama ulaşmanız gereken de bir hedef var. İsteklere biraz ket vurmakta ve ödün vermekte sakınca yok!

Sevgili Gençler,

Kendinizi geliştirmek, yetiştirmek ve daha iyi yaşam koşullarına ulaşabilmek adına yola çıktınız. Bu hedef için öncelikle iyi bir üniversitenin iyi bir bölümüne gitmek gerektiği yargısına vardınız. Bu doğrultu da YGS/LYS’lere hazırlanmaya karar verdiniz.

Ağustos 2011’den bu yana sıcak demediniz soğuk demediniz, gece demediniz gündüz demediniz, hafta içi demediniz hafta sonu demediniz ders çalıştınız, test çözdünüz ve deneme sınavlarına girdiniz. “Önce şu YGS’yi halledeyim, LYS’lere sonra bakarım” diyenleriniz de oldu, her ikisini birlikte yürütmek isteyeniniz de. Lise son sınıfta olanlarınız ayrıca okul derslerini ve sınavlarını da kotarmaya uğraştınız bir yandan.

Yazdı güzdü derken kış da geldi. Ağustostu Eylüldü yılın sonu yılbaşıydı derken sınavlardan ilki YGS iyice yaklaştı. Havalar kasvetli ve soğuk. Kar yağıyor. Bazen kış yazdan gün çalıyor. Ama sizin kafanızda yine YGS yine LYS, yine test yine soru. “Önce şu 9. Sınıfı bir tekrar etme” kaygıları, “ama 10-11 konuları da YGS’den sonra yetişmeyecek” endişelerine bıraktı yerini. Test sonuçları, alınan puanlar, puanların bölümlerin 2011 taban puanlarına yetip yetmediği kaygısı her şey birbirine girmiş durumda.

Havalar da erken kararıyor. Soğuk kapalı havalar. Karamsarlık, umutsuzluk, yılgınlık…

Derken YGS 2012’ye başvurular yapıldı. Heyecan daha da arttı. 55.082’si sadece Sınavsız Geçiş olmak üzere, 1.860.515 adayın başvurduğu açıklandı. Katsayı durumu ne olur? Yine Danıştay’dan döner mi? Beni nasıl etkiler? Gibi onlarca soru.

Evet, artık iyiden iyiye olayın içindesiniz. Başvurunuzu da yaparak iyice olayın sıcaklığını hissettiniz. Şimdi sınava gireceğiniz yerin açıklanmasını ve sınav giriş kartlarınızın internetten yayımlanmasını bekliyorsunuz.

Yılgınlıklarınız, yorgunluklarınız çok iyi anlıyorum. Gençlik damarlarınız gezmek, bilgisayarda oyun oynamak, sevgililerinizle buluşmak, sinemaya gitmek, alışveriş yapmak, spor yapmak, televizyon izlemek, Facebook’ta Twitter’da saatlerce takılmak istiyor.

Ama ulaşmanız gereken de bir hedef var. İsteklere biraz ket vurmakta ve ödün vermekte sakınca yok! Çalışmaya test çözmeye devam. Önce 1 Nisan’ı atlatacak, ardından 16-17-23-24 Haziran’ları halledeceksiniz.

13 Temmuz 2012’de hak ettiğiniz puanı aldığınızda her şeye değdiğini göreceksiniz.

Bu noktada sizlere başarınızı arttıracak naçizane birkaç öneride bulunmak isterim.

 • Halletmeniz gereken iki aşama olduğunu asla unutmayın. Evet, şu an yoğunluk YGS-2012’de olabilir ama LYS 2012’leri de yanına eklemeye çalışmanızda yarar var.
 • Puanlarınıza bakarak sürekli “olmayacak istediğim yeri kazanamayacağım” demek yerine, eksik puan aldığınız test ve sınavlarda hangi sorularda ve hangi konularda eksik olduğunuzun analizlerini yaparsanız daha sağlıklı olur.
 • Konuları anlamadan soru çözmenin bir yararı olmaz. Konuları mutlaka öğrenmeye çalışın. Ama bol soru çözerek hem pratik kazanmanız hem de sınava antrenmanlı girmeniz gerektiği gerçeğini de unutmayın.
 • Okullarınızda ya da gidenleriniz için dershanelerinizde özel hocalarınızda anlamadığınız yerleri sormaktan, örneklerle açıklanmasını istemekten çekinmeyin.
 • Sınavda soruların dağılımı genelde % 70 normal – kolay – çok kolay sorulardan oluşuyor. Kaygılanmayın bu soruları rahatlıkla yapacaksınız. Yarışta daha da ileri puanlar hedefleyenler için de % 30 zor-çok zor sorular bulunduğunu unutmayın.
 • Sınav olmadan şu anki tabloya bakarak şimdiden oldu ya da olmadı yargıları doğru değil. Çalışmayı soru çözmeyi sürdürmelisiniz.
 • Konuların çokluğuna bakarak ümitsizliğe kapılmanın bir yararı yok size. Onun yerine gerçekçi olup, kalan sürede halledebileceğiniz maksimum konuları saptayarak onların üzerine gitmelisiniz.
 • Zamanı etkin değerlendirmeye bakın. Kendinize zaman ayırmayın diyemem. Bu haksızlık olur. Ama özveri çıtanızı bu yıla özgü yüksek tutmanız size şimdi sıkıntı gibi görünse de ilerisi için güzellikler kazandırır.
 • Zaman yönetimi becerisi olanlarınız hem YGSLYS hazırlığı yapıyor hem az da olsa dengeli de olsa kendine zaman ayırabiliyor ve sevdiği şeyleri de yapabiliyor.
 • Puanlar ve sonuçlar ne kadar düşük olursa olsun, pes etmeyin, savaşmaya ve mücadeleye devam edin. Gerçek sınavda her yaptığınızın karşılığını net net,  puan puan mutlaka alacaksınız.
 • Hocalarınızdan danışmanlarınızdan destek almaktan çekinmeyin. Onların deneyimlerinden yararlanın.
 • Ola ki bunalır ve sıkılırsanız, kendinize kısa soluklanma aralıkları verip, çalışmaya öyle devam edin.
 • Unutmayın 2 milyona yakın arkadaşınız da aynı sıkıntılardan muzdarip. Yalnız değilsiniz. Her aday aynı sorunlarla boğuşuyor. Kazananlarınız, bu engeller karşısında pes etmeyenleriniz olacak.

Bol sabır… Şansınız bol olsun…

Sevgilerimle.